Kino domowe najczęściej kojarzy się z zestawami dostępnymi w marketach. Są one jedynie namiastką profesjonalnych systemów, które zdobywają coraz większą popularność. Dzieje się to głównie z powodu stale spadających cen sprzętu elektronicznego. Zmieniają się także styl życia i urządzania mieszkania, zapanowała więc moda na instalowanie w domach projektorów z ekranami. Znakiem czasu jest obserwowany przez producentów telewizorów i ekranów stały wzrost średniej wielkości ekranów.
Dziś salon niekoniecznie pełni rolę pokoju telewizyjnego. Poza tym profesjonalne systemy kina domowego siłą rzeczy wymagają osobnego pomieszczenia. Przeznaczyć na nie wystarczy 20 – 30 mkw. Wysoka jakość dźwięku może zostać osiągnięta jedynie w pokoju o odpowiedniej akustyce. Wydobywający się z zestawu starannie zaprojektowanych i ustawionych pięciu lub siedmiu głośników oraz subwoofera (głośnik niskich tonów) dźwięk otacza widzów jak w prawdziwym kinie.
Aby osiągnąć odpowiednią akustykę, podłoga oraz ściany pokoju muszą zostać wygłuszone odpowiednimi miękkimi tkaninami. Ważne jest również zabudowanie urządzeń obsługujących kino domowe, np. odtwarzacza, czy też części instalacji telewizyjnych. W tego typu pomieszczeniach doskonale sprawdzają się kanapy legowiska, sofy wielofunkcyjne z ruchomymi elementami: wysuwanymi podnóżkami i rozkładanymi zagłówkami. Można też pokusić się o zakup półprofesjonalnych foteli kinowych.
W pokoju nie powinno zabraknąć minibarku lub lodówki z napojami, aby nie zakłócać sobie oglądania filmu wizytami w kuchni. Ważne jest utrzymanie ciemnej kolorystyki pomieszczenia i mebli. W roli oświetlenia najlepiej sprawdzą się boczne kinkiety z regulatorami natężenia światła, które pozwolą łagodnie przyzwyczaić wzrok. Specyficzny charakter pomieszczenia z urządzonym kinem domowym sprawia, że pokój ten niekoniecznie musi nawiązywać do stylistyki całego domu. W tym przypadku przede wszystkim liczy się komfort oglądania filmu.
Reklama