W zależności od wybranej więźby czy zastosowanych materiałów, można też skrócić czas i zaoszczędzić pieniądze potrzebne na zakończenie budowy.

Reklama

Dach dwuspadowy czy wielospadowy?

W Polsce, ze względu na strefę klimatyczną, najczęściej budowane są domy z dachami spadzistymi, o kącie nachylenia wynoszącym około 30-40 stopni. Takie rozwiązanie ułatwia m.in. swobodne odprowadzanie wody i nie powoduje zalegania liści na dachu.

Ze względu na estetykę, koszty budowy oraz możliwości zaadaptowania poddasza, najczęściej wybieraną opcją jest konstrukcja dachu dwuspadowego. Technika budowy jest prosta, a przez to sprawnie się ją prowadzi. Pozwala też na łatwe wykończenie dachu dowolnym rodzajem pokrycia czy bezproblemowy montaż okien. Odpowiednio zaprojektowane i nachylone połacie bryły mogą również pomóc w gromadzeniu ciepła, a co za tym idzie, oszczędzaniu energii.

Reklama

Rzadziej wybieraną i bardziej skomplikowaną konstrukcją jest dach czterospadowy. W przypadku zastosowania tego rozwiązania, konieczne będzie zamontowanie droższych okien połaciowych, a powierzchnia użytkowa poddasza ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Dlatego dachy czterospadowe wykorzystywane są zazwyczaj w budowie domów parterowych, bez poddasza użytkowego.

Innym rozwiązaniem są dachy pulpitowe, jednopołaciowe o małym kącie pochylenia. Ich zastosowanie, podobnie jak dachów czterospadowych, ma jednak miejsce głównie na budynkach parterowych i gospodarczych. Należy pamiętać, że decydując o ostatecznym kształcie i kącie nachylenia dachu, musimy wziąć pod uwagę również wymagania stawiane przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Reklama

Więźba tradycyjna czy prefabrykowana

Więźba dachowa jest podstawą każdego dachu spadzistego. To na niej spoczywa pokrycie dachowe oraz izolacja termiczna. Więźba stanowi również jeden z największych wydatków podczas budowy domu. Dlatego zanim zaczniemy, warto sprawdzić ile kosztuje, jakie są jej rodzaje i jak można obniżyć koszty konstrukcji.

Ze względu na proces produkcji możemy wyróżnić więźby tradycyjne i prefabrykowane. Elementy więźby tradycyjnej przygotowywane są na placu budowy i muszą zostać wykonane z ogromną precyzją, ponieważ każdy defekt może obniżyć wytrzymałość konstrukcji nawet o 20-30 proc. Aby połączyć elementy więźby tradycyjnej w konstrukcję, należy wykonać złącza wzdłużne poziome oraz pod kątem i wrębowe. W związku z tym wycięcia w krawędziakach nie mogą być głębsze niż 1/3 wysokości przekroju. W przeciwnym wypadku cała konstrukcja byłaby zagrożona.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku więźby prefabrykowanej, która zdobywa coraz większą popularność. Więźba ta obliczana jest komputerowo i przygotowywana u producenta przez specjalistyczne maszyny. Dzięki temu unikniemy problemu odpadów na placu budowy oraz uzyskamy dach o całkowicie równych połaciach. Elementy nie są łączone na gwoździe, ale na płytki kolczaste, mocowane z ogromną siłą za pomocą prasy. Dzięki temu żadna z drewnianych belek nie jest osłabiona wycięciami. Tak przygotowana więźba może być zamontowana na budynku jednorodzinnym nawet w ciągu jednego dnia.

Wiązary prefabrykowane w technologii płytek kolczastych, mają przewagę nad innymi konstrukcjami nośnymi pod kilkoma względami. Po pierwsze czas produkcji i montażu zostaje w ich przypadku skrócony aż o 30 proc., co skutkuje niższymi kosztami produkcji oraz szybszym ukończeniem całej budowy – mówi Andrzej Poreda, prezes firmy WPW Invest, specjalizującej się w generalnym wykonawstwie inwestycji budowlanych. Ale to nie jedyne zalety tej technologii. W związku z tym, że wiązary drewniane są obrabiane maszynowo, niedociągnięcia ludzkich rąk zostają zniwelowane, a uzyskany materiał jest najlepszej jakości - wyjaśnia.

Jak przekonuje Andrzej Poreda, wiązar wyprodukowany w systemie płytek kolczastych, stanowi również doskonałą bazę dla konstrukcji sufitów podwieszanych - eliminując betonowy strop zmniejsza się obciążenie podpór, na których miałby się on opierać.

Wybór konstrukcji i kształtu dachu nie należy do łatwych. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, jak cena, szybkość konstrukcji czy ostateczne przeznaczenie poddasza. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wykonać dodatkową pracę umysłową oraz skontaktować się ze specjalistami.