Jeśli dom, to głównie murowany. Ile kosztuje budowa?

| Aktualizacja:
X

180 tys. zł - to najniższa kwota potrzebna na wybudowanie domu o powierzchni niewiele ponad 100 mkw. Jak wynika także z analizy ofert 19 firm budowlanych koszt materiałów i robocizny, to wówczas około 100 tys. zł.

Jak wyliczył serwis Oferteo.pl, gdyby dom o powierzchni 102 mkw. wybudować "pod klucz”, to trzeba byłoby się z kolei przygotować na wydatek rzędu 200-300 tys. zł. Rozbieżności w podanych kwotach wynikają przede wszystkim z różnic w cenach materiałów budowlanych w zależności od regionu Polski, a także z przyjętego standardu wykończenia.

Dom w stanie deweloperskim to wydatek od 180 tys. zł do maksymalnie 250 tys. zł, jak informuje serwis.

Analiza pokazuje także, jakie rozwiązania najczęściej wybierają Polacy. Chcą budować przede wszystkim tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej (44,1 proc.) albo z bloczku komórkowego, przede wszystkim z ytongu (32 proc.). Mniejszą popularnością cieszą się inne technologie budowania, takie jak np. szkieletowa (8,5 proc.) i domy z bali (3,1 proc.).

Z reguły budowle są kryte dachówką ceramiczną (44 proc.). Tylko co trzeci Polak decyduje się na blachodachówkę lub inny rodzaj blachy.

Ale okazuje się jednak, że Polacy coraz częściej decydują się na odejście od inwestowania w piwnice. Tylko co ósmy zlecający jest teraz zainteresowany podpiwniczeniem swojego domu.

Poza tym przy wznoszeniu domów coraz chętniej korzystają z gotowych projektów, tylko 31 proc. z nich powstaje po konsultacjach bezpośrednio z architektami, wynika także z danych Oferteo.pl. Przeanalizowano ponad 2,5 tys. zapytań.

Udostępnij na Facebooku
  Powered by ContentStream
  • ~antek
   2013-06-14 10:41
   ja w sklepach internetowych kupiłem większość materiałów do budowy murowanego domku letniskowego ok 70m2 do tego wynająłem kaszubów mieszkających niedaleko (znalazłem przez ogłoszenia na www.inbudo.pl) i jestem bardzo zadowolony. w dzisiejszych czasach budowę można zrobić po kosztach
  • ~ola
   2013-03-27 11:08
   Dom jest zdecydowanie tańszy niż kupno mieszkania w centrum. ja się zdecydowałąm na złożenie kompletu dokumentów w getin banku i teraz będę cekała na ich decyzję.
  • ~Arma
   2013-03-08 20:00
   Hej! Buszując ostatnio w internecie znalazłam info o konkursie firmy Wiśniowski. Jest on skierowany do architektów, wystarczy zaprojektować dom i przesłać im projekt. Nagrodą dla zwycięzcy, który zostanie wyłoniony 18 marca 2013 r., jest kwota pieniężna w wysokości 1500 euro. Jego nazwisko pojawi się na stronie firmy oraz w informacjach prasowych w prasie branżowej. Zwycięski projekt zostanie wykorzystany przez firmę Wiśniowski do budowy domu, który stanie na planie zdjęciowym podczas nagrania spotu reklamowego. Nie wiem czy można wklejać linki więc polecam wpisać sobie w googlach po prostu Home Design Wiśniowski.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.