Użytkownik wieczysty nieruchomości przez cały okres użytkowania wnosi opłatę roczną do 31 marca każdego roku. Uiszcza ją z góry za cały rok. Należność powinien uregulować, nie czekając na wezwanie do zapłaty z gminy, a także niezależnie od płaconego podatku od nieruchomości.
W takiej sytuacji są na przykład właściciele i jednocześnie użytkownicy wieczyści nieruchomości warszawskich. Właściciel mieszkania w bloku od lokalu uiszcza:podatek od nieruchomości (pierwsza rata za 2011 rok do 15 marca) opłatę za 2011 rok z tytułu użytkowania wieczystego gruntu (całą kwotę do 31 marca).
Niektórzy użytkownicy wieczyści nie uiszczają opłaty rocznej w terminie do 31 marca 2011 r. Niektórzy użytkownicy wieczyści nie uiszczają opłaty rocznej w terminie do 31 marca 2011 r. Są to osoby, dla których w 2011 r. zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego lub które do 17 marca 2011 r. złożyły wniosek o ustalenie innego terminu zapłat. Nowy termin nie może wykroczyć poza 2011 rok.
Wysokość opłaty z tytułu użytkowania wieczystego jest ustalona według stawki procentowej od ceny nieruchomości gruntowej. Wysokość stawki zależy od celu, na jaki nieruchomość została oddana (na przykład 1 proc. ceny za nieruchomości gruntowe oddane na cele mieszkaniowe).
Reklama
Gdy nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste na więcej niż jeden cel, to wówczas przy obliczeniach wysokości opłaty całorocznej przyjmuje się stawkę dla tego celu, który został określony jako podstawowy.
Reklama
Użytkownik wieczysty ma prawo wystąpić z wnioskiem o 50-proc. bonifikatę. Otrzymają ją użytkownicy, których przeciętny dochód w 2010 r. na osobę w rodzinie nie przekraczał miesięcznie 1612,49 zł. Prawo do bonifikaty przyznane w ubiegłym roku nie przechodzi na rok następny.
Do czasu rozpoznania wniosku o bonifikatę użytkownik musi uiścić opłatę roczną w pełnej wysokości, jeżeli do 17 marca 2011 r. nie złożył wniosku o ustalenie innego terminu płatności. Jeśli złożył, to – na przykład w dzielnicy Warszawa Mokotów – uiści 30 proc. całej opłaty. Po rozpatrzeniu wniosku ureguluje resztę należności.
Gdy bonifikata nie zostanie im przyznana do końca miesiąca, a nie wystąpili o przedłużenie terminu, to do 31 marca muszą bez wezwania z gminy wnieść całoroczną opłatę w pełnej kwocie. Dopiero po przyznaniu im bonifikaty po tym terminie będą rozliczali się z gminą z dokonanej nadpłaty, występując z wnioskiem o zwrot pieniędzy.