Stawiasz płot? Nie proś o pozwolenie

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz | 2010-09-21 11:29 | Aktualizacja: 11:33

Aby wybudować ogrodzenie działki, nie trzeba decyzji o pozwoleniu na budowę. Wystarczy na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót dokonać zgłoszenia, czyli zawiadomić starostę o zamiarze rozpoczęcia prac. Taka procedura przewidziana jest w razie budowy ogrodzenia o wysokości ponad 2,20 m lub od strony drogi, ulicy, placu, toru kolejowego i innych miejsc publicznych.

reklama


W sprawie obowiązku zgłoszenia wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 stycznia 2009 r. (sygn. akt VII SA /WA 801/08). Stwierdził, że obowiązkiem zgłoszenia objęta jest budowa ogrodzenia położonego w bezpośredniej bliskości, na przykład w tzw. granicy drogi, a nie znajdującego się w znacznej odległości, na przykład kilkudziesięciu lub kilkuset metrów od niej.

Nie trzeba zgłaszać zamiaru rozpoczęcia robót, stawiając ogrodzenie od strony działki sąsiada, pod warunkiem że jego wysokość nie będzie przekraczała 2,20 m. Nie wymaga również zgłoszenia postawienie prowizorycznego ogrodzenia, aby zabezpieczyć plac budowy na czas wykonywania na nim prac.

Co zawiera zgłoszenie

W zgłoszeniu zamiaru ogrodzenia działki właściciel powinien określić rodzaj, zakres i sposób wykonania prac oraz termin ich rozpoczęcia. Dołącza do niego oświadczenie o tym, że ma prawo dysponować nieruchomością na cele budowlane. Urząd może zażądać, aby przedstawił również szkice i rysunki. Nie musi ich jednak wykonywać projektant posiadający odpowiednie uprawnienia budowlane. Może to zrobić sam inwestor.

Wszystkie dołączane kserokopie dokumentów powinny być potwierdzone za zgodność z oryginałem.Starosta może nałożyć na zgłaszającego w drodze postanowienia obowiązek uzupełnienia w określonym terminie brakujących dokumentów. Dopiero po bezskutecznym upływie tego terminu ma prawo wnieść sprzeciw.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
123następna »

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV