Wyobraźmy więc sobie, że metraż naszego lokum jest na tyle duży, że możemy wydzielić w nim przestrzeń na garderobę. Nie ma sensu rozpisywać się o komforcie posiadania takiego pomieszczenia, gdyż każdy, kto kiedykolwiek z niego korzystał, z pewnością stał się jego zagorzałym zwolennikiem. Garderoba to przede wszystkim porządek w ubraniach, nie mówiąc o porządku w całym domu. Wystarczająco duża zmieści ciuchy rozwieszone pojedynczo na wieszakach. Dzięki temu można je od razu założyć, oszczędzając czas na prasowanie.

Reklama

Wybrać miejsce

Najwygodniejszym miejscem w mieszkaniu na ten cel jest bliskie sąsiedztwo sypialni i łazienki. Zaoszczędzi nam to biegania po całym domu w poszukiwaniu ubrań, gdy wychodzimy z łóżka lub spod prysznica. Decydując się na wydzielenie ze struktury mieszkania garderoby, trzeba pamiętać, aby nie była zbyt wąska lub płytka. Przestrzeń, do której nie możemy swobodnie wejść czy się w niej obrócić, kompletnie mija się z celem. Wtedy praktyczniej jest zamontować dużą wnękową szafę, która lepiej sprawdzi się w roli garderoby. Aby zaaranżować garderobę z prawdziwego zdarzenia, potrzeba co najmniej 3,5 mkw. Najlepiej gdy drążki oraz półki zamontujemy wzdłuż jej dłuższych boków, a środek o minimalnej szerokości 100 cm zostawimy pusty. O praktyczności garderoby decyduje także jej kształt. Jeśli będzie na tyle wąska, że nie uda się po dwóch stronach umieścić półek i wieszaków, zmarnujemy tylko przestrzeń.

Dobrze zaplanować

Dużo wygodniejsza i bardziej pojemna będzie garderoba w kształcie kwadratu. W tym przypadku mamy zazwyczaj na wykorzystanie trzy ściany, o ile oczywiście pomieszczenie nie ma okna.

Reklama

Z odpowiednim wyposażeniem garderoby z pewnością nie będzie kłopotu. W sklepach bez problemu można kupić kosze, półki i drążki w dowolnych rozmiarach. Praktyczne zaaranżowanie jej wnętrza nie oznacza jednak zamontowania wewnątrz wszystkiego, co dostępne w sprzedaży. Warto zamontować oddzielne drążki na ubrania krótkie i długie. Dzięki temu ścianę możemy podzielić na kilka części i rozplanować oddzielne długie wieszaki, np. na sukienki i płaszcze, i krótsze na bluzki i marynarki. Szafki i koszyki, czyli jednym słowem wszystko to, co trzeba wysuwać, w praktyce sprawdzą się lepiej niż nisko zawieszone półki. Pamiętajmy także, że rzeczy umieszczone w otwartej przestrzeni garderoby (chyba że zamontujemy wewnątrz szafy) będą się kurzyć.

Warto więc pomyśleć o pokrowcach, w których będziemy przechowywać rzadziej używane ubrania. Jednym z ważniejszych elementów garderoby jest jej wentylacja. Nie ma z tym problemu, gdy w pomieszczeniu jest okno. Jeśli garderoba nie ma systemu wentylacji, wystarczy zamontować kratkę do sąsiadującego pokoju. Temperatura wewnątrz garderoby powinna być podobna do tej w sypialni. Nie należy więc montować wentylacji z odprowadzeniem bezpośrednio na zewnątrz.