Przy niektórych osiedlach powstały przedszkola prywatne, jednak ich niewielka liczba i koszty, jakie trzeba ponieść, sprawiają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich.

Przedszkoli w wystarczającej liczbie nie budują też samorządy. Urzędnicy dzielnic rozkładają ręce, zasłaniając się brakiem pieniędzy i długim czasem realizowania tego typu inwestycji. Nie wszyscy jednak tak robią.

Reklama

Ciekawe wyjście z sytuacji znaleźli samorządowcy z Targówka. Postawili na przedszkola modułowe. Władze dzielnicy Targówek w Warszawie właśnie oddają do użytku dwa nowe przedszkola przy Turmonckiej i Hieronima, w których znajdzie się miejsce dla 150 dzieci. Nie byłoby w tym nic niecodziennego, gdyby nie fakt, że budowa zakończyła się w 90 dni od podpisania umowy z wykonawcą. Gdyby inwestycja była prowadzona według tradycyjnej technologii, budowa musiałaby trwać około dwunastu miesięcy. Dzięki użyciu prefabrykatów czas budowy wydatnie się skraca.

Polega ona na montażu budynków z gotowych modułów przestrzennych w całości wykonanych w fabryce. Na placu budowy odbywają się jedynie zestawienie poszczególnych modułów, podłączenie do lokalnych mediów, prace uzupełniające oraz aranżacja.

Szybkość i łatwość budowy nie stoją w sprzeczności z estetyką – architekci mają sporą dowolność w projektowaniu obiektów prefabrykowanych. Oba przedszkola na Targówku zaprojektowała warszawska pracownia Płaskowicki & Partnerzy Architekci.

Reklama

Obydwa nowe przedszkola liczą niemal 500 mkw. powierzchni przeznaczonej dla 75 dzieci w każdym. Obiekty wyposażone są w zaplecze kuchenne, sanitariaty (także dla dzieci niepełnosprawnych), przestrzeń do swobodnej organizacji zabaw, pokój nauczycielski, gabinet logopedy, magazynki. Oddzielna toaleta przeznaczona została dla przedszkolaków korzystających z placu zabaw. W obiektach wykorzystano wentylację nawiewną z elementami rekuperacji umożliwiającą odzyskiwanie ciepła.

Budownictwo modułowe pomaga także znacznie zmniejszyć koszty inwestycji. Wojciech Nosowski, wiceprezes Moduł System – firmy, która postawiła oba przedszkola, zapewnia, że ta technologia obniża koszty inwestycji średnio o jedną trzecią. Oba przedszkola na Targówku, do których dzieci zaczną uczęszczać po feriach, kosztowały nieco ponad 4,5 mln złotych.