Pokoje dziecięce to miejsca zabaw, radości i wypoczynku. Powinny być kolorowe i radosne.

Przystępując do aranżacji pokoju naszej pociechy, warto pamiętać, że jest to jedno z tych pomieszczeń w naszym domu, które aby dopasować się do potrzeb mieszkańca, będzie się szybko zmieniać. Warto więc urządzić je w taki sposób, aby kolejne zmiany nie przysparzały nam wielu kłopotów i pracy.

Reklama
Dla niemowlaka

Niemowlaki nie potrzebują wielu rzeczy – nie bawią się jeszcze samodzielnie, a ich cały świat ogranicza się do łóżeczka. Umeblowanie takiego pokoiku aranżowane jest raczej pod rodziców – aby bez trudu i wygodnie mogli wykonać wszystkie czynności pielęgnacyjne. Potrzebne jest więc łóżeczko, przewijak i komoda na ubranka. Kiedy jednak chcemy, aby aranżacja pokoiku służyła nieco dłużej, powinniśmy wstawić tam także stoliczek i krzesełko do karmienia.

Reklama
Wykładzina passé

Niezwykle istotną sprawą jest podłoga, na której dzieci w pierwszych latach swojego życia spędzają bardzo dużo czasu. Co prawda wykładziny położone na całej powierzchni sprawiają, że pokoik staje się przytulniejszy. Z praktycznego punktu widzenia nie sprawdzają się jednak przy małych dzieciach – trudno je uprać, a dla alergików mogą być szkodliwe. Warto więc kupić małe dywaniki, które łatwo uprać w pralce i w razie potrzeby zdjąć z podłogi.

Dobór oświetlenia

Bardzo ważne jest oświetlenie pomieszczenia. Pokoik dziecięcy powinien być jasny. Warto zadbać o to, aby ulokowany był po słonecznej stronie, gdyż naturalne światło stymuluje rozwój i dobrze wpływa na samopoczucie malucha. Nie zapomnijmy jednak o firankach i zasłonkach w oknach, które okażą się niezbędne podczas dziennej drzemki naszej pociechy. Jeśli mowa o sztucznym oświetleniu, to powinno być górne i boczne. Światło musimy wyposażyć także w ściemniacz, tak aby w razie potrzeby można było rozjaśnić lub przyciemnić oświetlenie. Nie wolno nam również zapomnieć o lampce nocnej, gdyż większość dzieci nie zaśnie w ciemności. Bardzo ciekawe są lampki z abażurami w bajkowe postaci, które dodatkowo kręcą się wokół własnej osi, dając ciekawe refleksy na ścianach.

Wesołe kolory
Reklama

Nie można zapomnieć także o odpowiednich kolorach. Powinny być jasne, pastelowe i optymistyczne. Polecane barwy to morelowy, żółty, różowy i niebieski. Nie malujmy dużych powierzchni, np. całych ścian czy sufitów, intensywnie i na ciemno. Unikajmy także ostrych barw na narzutach, zasłonkach czy też dywanikach. Ściany będą pięknie wyglądały, jeśli znajdą się na nich wzory i motywy bajkowe. Pamiętajmy jednak, aby były one odpowiednio dobrane do płci dziecka.

Zdarzają się sytuacje, kiedy dzieci nie mają osobnych pokoików i w jednej sypialni muszą zamieszkać wspólnie.

Dla gromadki

Warto wtedy od początku ustalić ich własne terytoria, gdyż nawet najmniejsze maluchy muszą mieć własny, bezpieczny kącik, respektowany przez innych lokatorów oraz należące tylko do nich rzeczy. W takim przypadku świetnie sprawdzi się rozróżnienie kolorystyczne. Możemy więc pokój pomalować na dwa różne kolory i w ten sposób zaznaczyć granicę. Wtedy też meble i inne przedmioty powinny mieć różne kolory. Powinniśmy jednak robić to bardzo delikatnie, biorąc pod uwagę gust naszych pociech. Jeśli bowiem okaże się, że któreś z nich ma ładniejszą połowę pokoju – awantura murowana.