Oto krótki poradnik, jak upodobnić mieszczańskie lokum do wiejskiej chaty.

Ściany jak w wiejskiej chacie...

Aranżowanie wnętrz zaczyna się zazwyczaj od podłóg i ścian. Przyjrzyjmy się więc propozycjom, jakie możemy wykorzystać na te dwie powierzchnie. Dla amatorów ludowych wstążek, pasków i taśm holenderskie Studio Ditte stworzyło Ribbon Wallpaper. Tapeta wygląda, jakby była skomponowana z setek kwiecistych koronek, haftowanych tasiemek i kolorowych wstążek. Tak ozdobione wnętrze będzie doskonałym tłem zarówno dla nowoczesnych mebli, jak i tych zdobytych na łowach w chłopskich chatach. Równie efektowną i często wykorzystywaną ozdobą są wieszane na ścianach talerze.

Dzięki Holendrom z tego samego studia projektowego nie musimy wykorzystywać prawdziwych naczyń. Porcelain Wallpaper zamieni nasze mieszkanie w galerię rysunkowej porcelany. Osoby, które cechuje umiarkowanie, powinny przyjrzeć się ofercie firmy Modern Wall. Znajdą tam naklejki inspirowane folkowymi wycinankami.

Reklama
Podłoga z ludowym akcentem
Reklama

Folkowa podłoga niczym nie różni się od miejskiej – no chyba że cofniemy się do czasów, w których było klepisko... Metoda może i tradycyjna, ale chyba niezbyt komfortowa. W tej chwili drewno na posadzce jest na czasie zarówno w mieście, jak i na wsi. Można je jednak nieco ożywić intrygującymi dodatkami. Specjalistami od łączenia nowoczesnego wzornictwa z motywami ludowymi jest Moho Design. Studio ma na swoim koncie kilka podziwianych na całym świecie produktów. Jedną z najbardziej folkowych propozycji jest mahohej! Koko. Ten nietypowy dywan zdobi czerwony kogut na żółtym tle. Jest o tyle niezwykły, że ogon ogromnego ptaka wystaje poza żółte tło. Kurpiowska wycinanka na podłodze? Proszę bardzo. Moho Design proponuje mahohej! Full. Dywan wygląda jak powiększona ozdoba wycięta w filcu. Aze Design z kolei stworzyło wariację na temat szydełkowania. Zielony Nodus wygląda jak wielka, misternie zrobiona serweta o średnicy 170 cm! Takie ozdoby na podłodze na pewno ożywią każde wnętrze.

Meble

Jeśli jeszcze nie mamy dość folkowych nawiązań, nasze cztery kąty możemy zapełnić klimatycznymi meblami. Od Oodesign można na przykład kupić stolik kawowy z lakierowanej na biało giętej blachy. Co w nim niezwykłego? Ażurowy wzór inspirowany haftem ludowym, który wygląda jak delikatna serwetka rzucona na mebel. Cała gamę produktów inspirowanych folklorem ma w swojej ofercie polska firma Vox. Stworzona przez Annę Stępkowską kolekcja New Folk to adaptacja elementów rodzimego tradycyjnego rzemiosła i sztuki ludowej do aktualnych trendów. Fronty mebli ozdobiono czarnym, ornamentowym motywem zainspirowanym wycinankami. Można nią umeblować zarówno salon, jak i jadalnię. Producent oferuje każdy rodzaj mebli: od komód, ław, szaf i półek po zabawne pufy, krzesła i dodatki. Aby dopełnić całe wnętrze, nie może oczywiście zabraknąć oświetlenia. Dlatego Scandinavian Living ma w ofercie nietypowe lampy marki BSweden. Abażury do złudzenia przypominają ludowe koronki. W rzeczywistości to ażurowe plastikowe klosze.